L8S23-500BLU
- Manufacturer Part Number:
- L8S23-500BLU
- Manufacturer/Brand:
- CompuCablePlusUSA
- Part of Description:
- CAT8 S/FTP 4P 23AWG 40Gbps 2KMHz
- Manufacturer :
- CompuCablePlusUSA
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Conductor Material :
- Copper
- Conductor Strand :
- Solid
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.323" (8.20mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0236" (0.600mm)
- Jacket Color :
- Blue
- Length :
- 300.0' (91.4m)
- Number of Conductors :
- 8 (4 Pair Twisted)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shield Type :
- Usage :
- Industrial, Network
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 23 AWG