AM27C256-55DC
Manufacturer Part Number:
AM27C256-55DC
Manufacturer/Brand:
Rochester Electronics, LLC
Part of Description:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 32CDIP
Manufacturer :
Rochester Electronics, LLC
Product Category :
Memory
Access Time :
55 ns
Clock Frequency :
Memory Format :
EPROM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
32K x 8
Memory Size :
256Kbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
32-CDIP (0.600", 15.24mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
32-CDIP
Technology :
EPROM - UV
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V