CY7C182-45VC
Manufacturer Part Number:
CY7C182-45VC
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
IC SRAM 72KBIT PARALLEL 28SOJ
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Memory
Access Time :
45 ns
Clock Frequency :
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
8K x 9
Memory Size :
72Kbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-BSOJ (0.300", 7.62mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
28-SOJ
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V