CY2147-55DC
Manufacturer Part Number:
CY2147-55DC
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
IC SRAM 4KBIT PARALLEL 18CERDIP
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Memory
Access Time :
55 ns
Clock Frequency :
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
4K x 1
Memory Size :
4Kbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
18-CDIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
18-CerDIP
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V