CY7C197-45PC
Manufacturer Part Number:
CY7C197-45PC
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 24DIP
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Memory
Access Time :
45 ns
Clock Frequency :
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
64K x 4
Memory Size :
256Kbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
24-PDIP
Technology :
SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V