74LX1G32CTR
- Manufacturer Part Number:
- 74LX1G32CTR
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- IC GATE OR 1CH 2-INP SOT323-5
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 32mA, 32mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 10 µA
- Features :
- Input Logic Level - High :
- Input Logic Level - Low :
- Logic Type :
- OR Gate
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 4.5ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Number of Inputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SOT-323-5
- Voltage - Supply :
- 1.65V ~ 5.5V