DM74LS14SJ
- Manufacturer Part Number:
- DM74LS14SJ
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- INVERTER, LS SERIES
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 400µA, 8mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 21 mA
- Features :
- Schmitt Trigger
- Input Logic Level - High :
- 1.4V ~ 1.9V
- Input Logic Level - Low :
- 0.5V ~ 1V
- Logic Type :
- Inverter
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 33ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 6
- Number of Inputs :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 14-SOP
- Voltage - Supply :
- 4.75V ~ 5.25V