SN74ACT14DRE4
- Manufacturer Part Number:
- SN74ACT14DRE4
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 2 µA
- Features :
- Schmitt Trigger
- Input Logic Level - High :
- 1.2V ~ 2.1V
- Input Logic Level - Low :
- 0.5V ~ 1.4V
- Logic Type :
- Inverter
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 11.5ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 6
- Number of Inputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Supplier Device Package :
- 14-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V