MC74ACT175N
- Manufacturer Part Number:
- MC74ACT175N
- Manufacturer/Brand:
- Motorola
- Part of Description:
- D FLIP-FLOP, ACT SERIES
- Manufacturer :
- Motorola
- Product Category :
- Flip Flops
- Clock Frequency :
- 175 MHz
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 8 µA
- Function :
- Master Reset
- Input Capacitance :
- 4.5 pF
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 11ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- Complementary
- Package / Case :
- 16-DIP (0.300", 7.62mm)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 16-PDIP
- Trigger Type :
- Positive Edge
- Type :
- D-Type
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V