72403L10P
Manufacturer Part Number:
72403L10P
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics America Inc
Part of Description:
IC FIFO PAR 64X4 10NS 16-DIP
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Access Time :
55ns
Bus Directional :
Uni-Directional
Current - Supply (Max) :
35mA
Data Rate :
10MHz
Expansion Type :
Depth, Width
Function :
Asynchronous
FWFT Support :
No
Memory Size :
256 (64 x 4)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Programmable Flags Support :
No
Retransmit Capability :
Supplier Device Package :
16-PDIP
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V