CD74HC193M96
- Manufacturer Part Number:
- CD74HC193M96
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Counters, Dividers
- Count Rate :
- 29 MHz
- Direction :
- Up, Down
- Logic Type :
- Binary Counter
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Reset :
- Asynchronous
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Timing :
- Synchronous
- Trigger Type :
- Positive Edge
- Voltage - Supply :
- 2 V ~ 6 V