CD74AC163M96
Manufacturer Part Number:
CD74AC163M96
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16-SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Counters, Dividers
Count Rate :
90 MHz
Direction :
Up
Logic Type :
Binary Counter
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Reset :
Synchronous
Supplier Device Package :
16-SOIC
Timing :
Synchronous
Trigger Type :
Positive Edge
Voltage - Supply :
1.5 V ~ 5.5 V