MCP6V16UT-E/LTY
Manufacturer Part Number:
MCP6V16UT-E/LTY
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1CIRC SC70-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
-3db Bandwidth :
Amplifier Type :
Zero-Drift
Current - Input Bias :
5 pA
Current - Output / Channel :
17 mA
Current - Supply :
7.5µA
Gain Bandwidth Product :
80 kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type :
Rail-to-Rail
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Active
Slew Rate :
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input Offset :
25 µV
Voltage - Supply Span (Max) :
5.5 V
Voltage - Supply Span (Min) :
1.6 V