TAS5132DDVR
Manufacturer Part Number:
TAS5132DDVR
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC AMP CLASS D STER 26W 44HTSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Audio Amplifiers
Features :
Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Max Output Power x Channels @ Load :
26W x 2 @ 6Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
2-Channel (Stereo)
Package / Case :
44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
44-HTSSOP
Type :
Class D
Voltage - Supply :
10.8V ~ 13.2V