55A8081-18-9
Manufacturer Part Number:
55A8081-18-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
THERMOCOUPLE CABLE 1'
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Alumel, Chromel
Conductor Strand :
19/34
Features :
Flame Retardant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.158" (4.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polymer
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0010" (0.025mm)
Jacket Color :
White
Length :
1.00' (0.30m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Thermocouple
Voltage :
Wire Gauge :
18 AWG