55A0824-24-0/9
Manufacturer Part Number:
55A0824-24-0/9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.090" (2.29mm)
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG