55A0121-20-0/9
Manufacturer Part Number:
55A0121-20-0/9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
MULTI-PAIR 2COND 20AWG 1'
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.100" (2.54mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Length :
1.00' (0.30m)
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG