55A1121-22-2/9-2
Manufacturer Part Number:
55A1121-22-2/9-2
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Part of Description:
55A1121-22-2/9-2
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/0.0063"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.190" (4.83mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
22 AWG