55PC0121-20-0/9
Manufacturer Part Number:
55PC0121-20-0/9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
55PC CABLE
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG