SN65HVD50DR
Manufacturer Part Number:
SN65HVD50DR
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Data Rate :
25Mbps
Duplex :
Full
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Protocol :
RS422, RS485
Receiver Hysteresis :
50 mV
Supplier Device Package :
8-SOIC
Type :
Transceiver
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V