18DBCRED/YEL25
Manufacturer Part Number:
18DBCRED/YEL25
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
CABLE 2COND 18 AWG WHITE 25'
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
16/30
Features :
Abrasion Resistant, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0300" (0.762mm)
Jacket Color :
White
Length :
25.00' (7.62m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
75°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1426
Shield Type :
Usage :
Marine
Voltage :
Wire Gauge :
18 AWG