CF78-UL-07-18
Manufacturer Part Number:
CF78-UL-07-18
Manufacturer/Brand:
Igus
Part of Description:
CABLE 18COND 18AWG GRY SHD 1=1FT
Manufacturer :
Igus
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
Features :
Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.610" (15.49mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Gray
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Number of Conductors :
18
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 21223
Shield Type :
Braid
Usage :
Industrial
Voltage :
1000 V
Wire Gauge :
18 AWG