LTC1390CS#PBF
- Manufacturer Part Number:
- LTC1390CS#PBF
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices Inc.
- Part of Description:
- IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
- Manufacturer :
- Analog Devices Inc.
- Product Category :
- Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- -3db Bandwidth :
- Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
- 5pF, 10pF
- Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
- Charge Injection :
- 2pC
- Crosstalk :
- Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
- 5nA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
- 8:1
- Number of Circuits :
- 1
- On-State Resistance (Max) :
- 75Ohm
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 16-SO
- Switch Circuit :
- Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
- 400ns, 200ns
- Voltage - Supply, Dual (V±) :
- ±5V
- Voltage - Supply, Single (V+) :
- 3V