74HC4052D-Q100,118
- Manufacturer Part Number:
- 74HC4052D-Q100,118
- Manufacturer/Brand:
- Nexperia USA Inc.
- Part of Description:
- IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16SOIC
- Manufacturer :
- Nexperia USA Inc.
- Product Category :
- Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- -3db Bandwidth :
- 180MHz
- Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
- 3.5pF
- Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
- 6Ohm
- Charge Injection :
- Crosstalk :
- -60dB @ 1MHz
- Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
- 2µA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
- 4:1
- Number of Circuits :
- 2
- On-State Resistance (Max) :
- 150Ohm
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 16-SO
- Switch Circuit :
- SP4T
- Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
- 58ns, 48ns
- Voltage - Supply, Dual (V±) :
- ±1.5V ~ 5V
- Voltage - Supply, Single (V+) :
- 2V ~ 10V