CF881-07-18
Manufacturer Part Number:
CF881-07-18
Manufacturer/Brand:
Igus
Part of Description:
CABLE 18COND 18AWG BLK SHD 1=1FT
Manufacturer :
Igus
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
Features :
Flame Retardant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.531" (13.49mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Black
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Number of Conductors :
18
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2464
Shield Type :
Braid
Usage :
Industrial
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
18 AWG