MC7448HX1420LC
Manufacturer Part Number:
MC7448HX1420LC
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor - NXP
Part of Description:
IC MPU MPC74XX 1.42GHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
Freescale Semiconductor - NXP
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Core Processor :
PowerPC G4
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
1.42GHz
Supplier Device Package :
360-FCCBGA (25x25)
USB :
Voltage - I/O :
1.5V, 1.8V, 2.5V