MPC603RRX300LC
Manufacturer Part Number:
MPC603RRX300LC
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor - NXP
Part of Description:
IC MPU MPC6XX 300MHZ 255FCCBGA
Manufacturer :
Freescale Semiconductor - NXP
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
PowerPC 603e
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
255-BCBGA, FCCBGA
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
300MHz
Supplier Device Package :
255-FCCBGA (21x21)
USB :
Voltage - I/O :
3.3V