MG80960MC-20
Manufacturer Part Number:
MG80960MC-20
Manufacturer/Brand:
Intel
Part of Description:
RISC MPU, 32-BIT, 20MHZ CPGA132
Manufacturer :
Intel
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
80960MC
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C (TC)
Package / Case :
132-CPGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
132-CPGA (37.59x37.59)
USB :
Voltage - I/O :
5V