DF38776H10V
Manufacturer Part Number:
DF38776H10V
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics America Inc
Part of Description:
IC MCU 32BIT 52KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SCI, UART/USART
Core Processor :
H8/300H
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
55
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-BQFP
Peripherals :
DMA, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
52KB (52K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
80-QFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V