E1502S.41.03
Manufacturer Part Number:
E1502S.41.03
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 2COND 18AWG RED 1000'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Annealed Bare
Conductor Strand :
Solid
Features :
Rip Cord
Jacket (Insulation) Diameter :
0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0150" (0.381mm)
Jacket Color :
Red
Length :
1000.0' (304.8m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Ratings :
ASTM B-3
Shield Type :
Usage :
Alarm, Safety
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
18 AWG