ATTINY25-20SI
Manufacturer Part Number:
ATTINY25-20SI
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
USI
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V