AT87LV52-16AI
Manufacturer Part Number:
AT87LV52-16AI
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
OTP Quick FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V