24RC2S06 NA005
Manufacturer Part Number:
24RC2S06 NA005
Manufacturer/Brand:
Alpha Wire
Part of Description:
CABLE 2COND 24AWG NAT SHLD 100'
Manufacturer :
Alpha Wire
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.124" (3.15mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0098" (0.250mm)
Jacket Color :
Natural
Length :
100.0' (30.5m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG