E1034S.18.10
Manufacturer Part Number:
E1034S.18.10
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 4COND 18AWG GRAY 500'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Annealed Bare
Conductor Strand :
7/26
Features :
Rip Cord
Jacket (Insulation) Diameter :
0.187" (4.75mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0150" (0.381mm)
Jacket Color :
Gray
Length :
500.0' (152.4m)
Number of Conductors :
4
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Ratings :
ASTM B-3
Shield Type :
Usage :
Alarm, Security, Sound
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
18 AWG