E2032S.18.10
Manufacturer Part Number:
E2032S.18.10
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 2COND 18AWG GRAY SHLD 500'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
7/26
Features :
Drain Wire, Rip Cord
Jacket (Insulation) Diameter :
0.159" (4.04mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0150" (0.381mm)
Jacket Color :
Gray
Length :
500.0' (152.4m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Foil
Usage :
Alarm, Security, Sound
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
18 AWG