SOOW1003-10
- Manufacturer Part Number:
- SOOW1003-10
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- CABLE 3COND 10AWG BLACK 10'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- 104/30
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, UV Resistant, Water Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.660" (16.76mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Chlorinated Polyethylene (CPE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0450" (1.143mm)
- Jacket Color :
- Black
- Length :
- 10.00' (3.05m)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- 90°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style SOOW
- Shield Type :
- Usage :
- Power
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 10 AWG