ATTINY45-20SH
Manufacturer Part Number:
ATTINY45-20SH
Manufacturer/Brand:
Atmel
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Atmel
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V