PIC32MZ2048EFH100T-250I/PT
- Manufacturer Part Number:
- PIC32MZ2048EFH100T-250I/PT
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100TQFP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
- Core Processor :
- MIPS32® M-Class
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 40x12b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 78
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 100-TQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 2MB (2M x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 512K x 8
- Speed :
- 250MHz
- Supplier Device Package :
- 100-TQFP (12x12)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.1V ~ 3.6V