XMC4800-F144K2048AAXQMA1
- Manufacturer Part Number:
- XMC4800-F144K2048AAXQMA1
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- 32-BIT MCU XMC4000 ARM CORTEX-M4
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M4
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 32x12b; D/A 2x12b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 119
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 144-LQFP Exposed Pad
- Peripherals :
- DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 2MB (2M x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 352K x 8
- Speed :
- 144MHz
- Supplier Device Package :
- PG-LQFP-144-24
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3.13V ~ 3.63V