HF625/08-100M
Manufacturer Part Number:
HF625/08-100M
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 32.8'
Manufacturer :
3M
Product Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Zippable
Jacket (Insulation) Material :
Polyolefin (PO)
Jacket Color :
Gray
Length :
32.8' (10.00m)
Number of Conductors :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 21682
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
0.315" (8.00mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG