ADSP-2191MBCA-140
- Manufacturer Part Number:
- ADSP-2191MBCA-140
- Manufacturer/Brand:
- Linear Technology
- Part of Description:
- ADSP-2191 - DSP MICROCOMPUTER, 1
- Manufacturer :
- Linear Technology
- Product Category :
- DSP (Digital Signal Processors)
- Clock Rate :
- 140MHz
- Interface :
- Host Interface, SPI, SSP, UART
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Non-Volatile Memory :
- External
- On-Chip RAM :
- 160kB
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 144-LFBGA, CSPBGA
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 144-CSPBGA (10x10)
- Type :
- Fixed Point
- Voltage - Core :
- 2.5V
- Voltage - I/O :
- 3.00V, 3.30V