AWG28-40/F-1/300
- Manufacturer Part Number:
- AWG28-40/F-1/300
- Part of Description:
- CBL RIBN 40COND 0.039 MULT 300'
- Conductor Strand :
- 7 Strands / 36 AWG
- Jacket Color :
- Multiple
- Number of Conductors :
- 40
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Ribbon Thickness :
- 0.035" (0.89mm)
- Ribbon Width :
- 1.575" (40.00mm)
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 28 AWG