AWG28-08/F-1/300
- Manufacturer Part Number:
- AWG28-08/F-1/300
- Manufacturer/Brand:
- Assmann WSW Components
- Part of Description:
- CBL RIBN 8COND 0.039 MULT 300'
- Manufacturer :
- Assmann WSW Components
- Product Category :
- Flat Ribbon Cables
- Cable Type :
- Flat Cable
- Conductor Strand :
- 7 Strands / 36 AWG
- Features :
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket Color :
- Multiple
- Length :
- 300.0' (91.44m)
- Number of Conductors :
- 8
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 2651
- Ribbon Thickness :
- 0.035" (0.89mm)
- Ribbon Width :
- 0.315" (8.00mm)
- Shielding :
- Unshielded
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 28 AWG