304-28-09-MC-0250F
- Manufacturer Part Number:
- 304-28-09-MC-0250F
- Manufacturer/Brand:
- CNC Tech
- Part of Description:
- CBL RIBN 9COND 0.05 MULTI 250'
- Manufacturer :
- CNC Tech
- Product Category :
- Flat Ribbon Cables
- Cable Type :
- Flat Cable
- Conductor Strand :
- 7 Strands / 36 AWG
- Features :
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket Color :
- Multiple
- Length :
- 250.0' (76.20m)
- Number of Conductors :
- 9
- Operating Temperature :
- 105°C
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- UL Style 2651
- Ribbon Thickness :
- 0.035" (0.89mm)
- Ribbon Width :
- 0.450" (11.43mm)
- Shielding :
- Unshielded
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 28 AWG