AWG28-14/F/300
- Manufacturer Part Number:
- AWG28-14/F/300
- Part of Description:
- CBL RIBN 14COND 0.05 MULT 300'
- Conductor Strand :
- 7 Strands / 36 AWG
- Jacket Color :
- Multiple
- Number of Conductors :
- 14
- Operating Temperature :
- 105°C
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Ribbon Thickness :
- 0.035" (0.89mm)
- Ribbon Width :
- 0.700" (17.78mm)
- Voltage :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 28 AWG