ADV7120KN80
- Manufacturer Part Number:
- ADV7120KN80
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices Inc.
- Part of Description:
- 80 MHZ, TRIPLE 8-BIT VIDEO DAC
- Manufacturer :
- Analog Devices Inc.
- Product Category :
- Digital to Analog Converters (DAC)
- Architecture :
- Current Source
- Data Interface :
- Parallel
- Differential Output :
- No
- INL/DNL (LSB) :
- ±1 (Max), ±0.5 (Max)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Bits :
- 8
- Number of D/A Converters :
- 3
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Output Type :
- Current - Unbuffered
- Package / Case :
- 40-DIP (0.600", 15.24mm)
- Product Status :
- Active
- Reference Type :
- External
- Settling Time :
- Supplier Device Package :
- 40-PDIP
- Voltage - Supply, Analog :
- 4.75V ~ 5.25V
- Voltage - Supply, Digital :
- 4.75V ~ 5.25V