X9C102SIZT2
- Manufacturer Part Number:
- X9C102SIZT2
- Manufacturer/Brand:
- Intersil
- Part of Description:
- DIGIPOT, 1000OHM, 100 PSTN
- Manufacturer :
- Intersil
- Product Category :
- Digital Potentiometers
- Configuration :
- Potentiometer
- Features :
- Interface :
- Up/Down (U/D, INC, CS)
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Number of Taps :
- 100
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance (Ohms) :
- 1k
- Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
- 40
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient (Typ) :
- ±600ppm/°C
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Supply :
- 5V