MCP40D18T-103E/LT
Manufacturer Part Number:
MCP40D18T-103E/LT
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Features :
Interface :
I²C
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
128
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
155
Supplier Device Package :
SC-70-6
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V