DS1856B-M50+
Manufacturer Part Number:
DS1856B-M50+
Manufacturer/Brand:
Analog Devices Inc.
Part of Description:
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16CSBGA
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Rheostat
Features :
Temperature Sensor
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
16-LBGA, CSPBGA
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
Supplier Device Package :
16-CSBGA (4x4)
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±50ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
2.85V ~ 5.5V