ISL12027AIB27Z
Manufacturer Part Number:
ISL12027AIB27Z
Manufacturer/Brand:
Intersil
Part of Description:
RTC, NON-VOLATILE
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Features :
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :
I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-SOIC
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :
Clock/Calendar
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :
1.8V ~ 5.5V